
Končí běh kurzu B1 - Španělské dějiny a literatura
Španělské dějiny- španělština je druhý nejstudovanější jazyk na světě, tak proč jen jich není ve školních učebnicích víc?
Vím to - už tak se toho studenti učí hodně. Dějin přibývá, času na studium nikoliv. Dá se to však napravovat na speciálně zaměřených kurzech!
V kurzu na úrovni B1 zaměřeném na španělské dějiny a literaturu (který dnes končí a po kterém se mi bude moc stýskat!) jsme se zvídavou partou dospělých studentů španělštiny probrali spoustu nesmírně zajímavých událostí, na které ve školním kurikulu povinného učiva nezbývá čas: Kartágince, Římany i Vizigóty, Al-Andalus, ale i administrativní a obchodní systém a správu Nového světa (Ameriky) španělskou vládou, nástup bourbonské dynastie po té habsburské, důležité rozdíly mezi romantickou literaturou ve Španělsku a koloniemi v zámoří, Elenu Poniatowskou a Noche de Tlatelolco, .... a samozřejmě také mnohé španělské války. Ty karlistické i tu občanskou. Všechny totiž zanechaly silnou stopu.
Na kurzu se mě studenti mimo jiné ptali, jak je vzpomínáno na diktátora Francisca Franca. A já jim popravdě odpověděla, že se ještě dnes naleznou zastánci "pevné ruky" a přísného vedení, kterým "Generalísimo" nešetřil.
V průběhu kurzu nám vykrystalizoval fakt, že Španělsko je po mnoho století jaksi rozděleno do dvou velkých "polovin". Svědčí o tom i fakt, že současná vláda je vůbec první, která musela sestavit koalici! Dosud se u vlády střídaly víceméně konzervativní a liberálně orientované strany.
Dvě tváře Španělska: Staletí konfliktu mezi tradicí a změnou
Španělsko, země bohatá na kulturu a historii, je také místem dramatických vnitřních konfliktů, které formovaly jeho současnou podobu. Jedním z nejvýznamnějších období, které ovlivnilo moderní Španělsko, je španělská občanská válka a postoj země během obou světových válek.
Španělská občanská válka (1936-1939) byla vyvrcholením dlouhodobého napětí mezi dvěma nesmiřitelnými tábory: zastánci tradice, monarchie a katolické církve na jedné straně a příznivci liberalismu, sekularismu a modernizace na straně druhé. Tento konflikt, který stál život přibližně půl milionu lidí, nebyl jen vnitřní záležitostí, ale přerostl v mezinárodní konflikt. Nacionalisté pod vedením generála Franciska Franca získali podporu Německa a Itálie, zatímco republikáni se opírali o Sovětský svaz a mezinárodní dobrovolníky.
Po vítězství Franca v roce 1939 se Španělsko ocitlo pod autoritářským režimem, který ovlivnil jeho postavení během druhé světové války. Formálně neutrální Španělsko se nejprve přiklonilo na stranu Osy, což zahrnovalo i vyslání tzv. Modré divize na východní frontu proti Sovětskému svazu. Jak se však válečné štěstí obracelo, Franco začal distancovat svůj režim od nacistů, což vedlo k určitému uvolnění vůči Spojencům, včetně umožnění průchodu židovských uprchlíků přes španělské území.
Po válce bylo Španělsko mezinárodně izolováno, což se změnilo až v 50. letech díky studené válce a Francovu antikomunismu (Španělsko získalo podporu USA). Tento přístup vedl k mezinárodnímu uznání, ale režim zůstával izolován od západních demokracií až do Francovy smrti v roce 1975.
Demokratická tranzice po Francově smrti byla pozoruhodně pokojná. Španělsko se snažilo překonat svou izolaci a vstoupit do rodiny evropských demokracií, což se povedlo vstupem do NATO v roce 1982 a Evropské unie v roce 1986.
Přestože Španělsko dnes stojí jako moderní demokracie, jizvy minulosti zůstávají patrné. Katalánské snahy o nezávislost, diskuse o exhumacích obětí frankismu a spory o historickou paměť ukazují, že země stále hledá cestu, jak se vyrovnat se svou složitou historií. Dvě Španělska – tradiční a moderní – nadále hledají způsob, jak spolu žít v jedné zemi.
Tento fascinující příběh je jedním z mnoha témat, kterým se věnujeme v našem kurzu pro pokročilé, kde se učíme nejen jazyk, ale i historii a literaturu.
Carr, R. (2000). Spain: A History. Oxford: Oxford University Press.
Preston, P. (2006). The Spanish Civil War: Reaction, Revolution, and Revenge. New York: W.W. Norton & Company.
Juliá, S. (2004). Historia de las dos Españas. Madrid: Taurus.
Obrázek: https://th.bing.com/th/id/OIP.msU-AkDRGanArflq6EDdngHaEO?w=291&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.3&pid=1.7